Konfirmation
(Tilmelding nederst på siden her)
For at blive konfirmeret skal man være døbt og gå til konfirmationsforberedelse.
Gennem forløbet lærer man om den kristne tro, og taler med præsten og kammeraterne om livets store spørgsmål. Læs mere her om konfirmation i Folkekirken
Tilmelding til konfirmation sker i april/maj året før konfirmationen - når barnet går i 7. klasse og er på vej til 8. klasse.
Konfirmationsdatoer for de kommende år:
2026: 2. maj og 16. maj
2027: 24. april og 8. maj
2028: 13. maj og 27. maj
Kære forældre!
I Karlslunde Strandsogn bliver de unge konfirmeret, når de går i 8. klasse. Så hvis jeres barn går i 7. klasse på Strandskolen nu, så er det tid til at planlægge konfirmationen og at tilmelde sit barn til konfirmandundervisning, som begynder i august 2025 - med konfirmation i foråret 2026
Datoerne for konfirmation i 2026
Lørdag 2. maj og lørdag 16. maj
Der er plads til elever fra både 8A og 8B begge dage.
VIGTIGT!
Søndag 17. august 2025
Velkomst for konfirmander og forældre i umiddelbart forlængelse af gudstjenesten kl. 10.30 i Strandkirken. Vi forventer, at både konfirmander og deres forældre deltager i gudstjenesten. Reservér datoen nu!
Weekenden 22. - 24. august
Årets obligatoriske konfirmandlejr for ALLE konfirmander. Reservér datoen nu!
Undervisning
Undervisningen for Strandskolens elever: Sandsynligvis udvalgte tirsdage eller torsdage - muligvis først på eftermiddagen. Nærmere besked følger, når vi har fået dette afklaret med Strandskolen.
Undervisningen er obligatorisk.
Konfirmationsdatoer og -tider
Man kan blive konfirmeret dagen efter den oprindelige Store Bededag, dvs. om lørdagen - samt lørdagen efter Kristi Himmelfart. Antallet af gudstjenester på de 2 dage afhænger af, hvordan tilmeldingerne fra de 2 klasser på Strandskolen fordeler sig. Vi vender tilbage i i et nyhedsbrev engang til efteråret ang. tidspunktet for, hvornår de enkelte klasser bliver konfirmeret på de 2 konfirmationsdatoer.
Man kommer sandsynligvis ikke til at blive konfirmeret med alle fra sin klasse på én gang, idet nogle kammerater fra klassen måske har valgt en anden dato, end man selv vælger. Vil man vide mere, så oplyser vi det ikke. Man på spørge kammeraterne selv.
For yderligere spørgsmål, kontakt kordegnen her
Kirkens præster:
Johan Tarp Dalsgaard - Peter Kofoed Bæk - Anders Michael Hansen

Tilmeld dit barn her