Find os her:
Karlslunde Mosevej 3, 2690 Karlslunde

Kirkekontorets åbningstider:
Mandag - fredag: 9.30 - 14.00

Tlf. 46 15 01 78 / dorte@strandkirken.dk 
Send sikker mail til kordegnen HER


Præster / personale

Peter Kofoed Bæk

Sognepræst (kbf)
mandag fri
Tlf. 21 30 21 65
peter@strandkirken.dk
petba@km.dk
Send sikker mail til Peter Kofoed Bæk

Anders Michael Hansen

Sognepræst
mandag fri
Tlf. 40 33 75 73
andersmichael@strandkirken.dk
amih@km.dk
Send sikker mail til Anders Michael Hansen

Johan Tarp Dalsgaard

Sognepræst (ansat 50%)
Træffes onsdag og fredag
Tlf. 61 22 73 73
johan@strandkirken.dk
jotd@km.dk
Send sikker mail til Johan Tarp Dalsgaard

Peter Tingleff

Sognepræst (ansat 5%)
Træffes kun efter aftale
Tlf. 61 61 52 40
peter@kirkepaavej.dk
peti@km.dk
Send sikker mail til Peter Tingleff

Karsten Bach

Sekretariatsleder
Træffes mandag - fredag
Tlf. 23 48 11 98
karsten@strandkirken.dk

Dorte Hartig

Kordegn
Træffes mandag - fredag
Tlf. 46 15 01 78
dorte@strandkirken.dk
dfha@km.dk
Send sikker mail til Dorte Hartig

Lærke Lindgren

Kirketjener
Fredag fri
Tlf. 51 79 78 02
laerke@strandkirken.dk

Steffen Starup

Kirketjener
Torsdag fri
Tlf. 51 71 54 26
steffen@strandkirken.dk

Merete Laursen

Organist
Mandag fri
Tlf. 29 66 97 39
merete@strandkirken.dk

Ruth Cilwik Andersen

Områdeleder for Diakoni
Træffes mandag - fredag
Tlf. 50 91 29 03
ruth@strandkirken.dk

Stine Øhrstrøm

Leder af børne- og familiearbejdet
Træffes efter nærmere aftale
Tlf. 60 70 81 75
stine@strandkirken.dk

Simon Grønne-Grann

Leder af Ungearbejdet
Træffes mandag - fredag
Tlf. 40 22 23 73
simon@strandkirken.dk

Mikkel Grønne

Projektmedarbejder unge
Træffes efter nærmere aftale
Tlf. 23 92 06 54
mikkel@strandkirken.dk


Menighedsrådet 2020 - 2024

Send 'sikker email' til menighedsrådet via denne  formular
Se mere om Karlslunde Strandsogn på www.sogn.dk

Formand: Helle Tjørnelund, tlf. 22 34 58 07
Næstformand: Britta Højgaard
Kasserer: Peter Molnit, tlf. 40 51 39 92 
Kontaktperson: Mathias Schwartz Kirkegaard,  27 14 24 81

Kirkeværge: Lars Erik Larsen, tlf. 21 65 44 17 (ikke medlem af Menighedsrådet)

REFERATER FRA MENIGHEDSRÅDSMØDER

Menighedsrådet holder møde ca. 8 gange årligt.
Møderne er offentlige og bliver annonceret i kirkens KALENDER

KIRKENS HISTORIE

Karlslunde Strandkirke begyndte som en filial af den gamle Karlslunde Kirke ...

KIRKENS VÆRDIER OG VISION

Karlslunde Strandkirke er en del af Den Danske Folkekirke, og den er kendt for sin utraditionelle måde at være folkekirke på ...